Special Drawing Rights

SDR is an international reserve asset, created by the IMF in 1969 to supplement the existing official reserves of member countries

3 spoľahlivé rady, ako si vytvoriť vlastnú finančnú rezervu

rezervaZačnite šetriť. Ešte dnes! Nie zajtra, od pondelka alebo od ďalšieho mesiaca. Jednoducho a razantne začnite hneď teraz. Musíte šetriť systematicky. Jedná sa o proces, kedy na účet automaticky odkladáte bokom určitú čiastku z pravidelného príjmu. Jedná sa o spôsob, ako si začať vytvárať vlastné finančné rezervy, to by malo byť nevyhnutné pre každého z nás.

 

Začnite šetriť hneď teraz

 

Ak sa dáte na šetrenie, takto zaplatíte najprv sebe a až potom ostatným. Na konci mesiaca vám takto isto ostane plánovaná rezerva. Teda nie na konci, ale hneď na jeho začiatku. Finančná rezerva musí byť najdôležitejšia pri akomkoľvek finančnom plánovaní. Čiastka, ktorú sa budete mesačne šetriť sa stane jedným z vašich pravidelných „výdavkov“ a musíte ju zaplatiť rovnako ako telefón, internet alebo splátky za čokoľvek.

 

Rezervu si odkladajte bokom

 

 

image

Zrušte všetky zbytočné výdavky alebo si vytvorte špeciálny účet, kde si pošlete iba vopred stanovenú pravidelnú sumu na neplánované výdavky. Ak túto sumu v daný mesiac miniete, viac už nesmiete. Pomôcť môže aj stará dobrá pokladnička alebo pohár od marmelády. Jednoducho si tieto peniaze treba dať bokom. Ak holdujete nerestiam, využívajte akcie na alkohol alebo iné výhodné ponuky.

 

Urobte si plán výdavkov

 

Urobte si plán výdavkov ako sporenie, splátky úverov, bývanie. Nezabúdajte ani na náklady na bývanie, stravu, internet, mobilný telefón, paušál a iné. Taktiež ak každý mesiac nakupujete vo výpredajoch, aj na to myslite pri plánovaní výdavkov. Rovnako plánujte príjmy. Porozmýšľajte ako by ste mohli zvýšiť vaše príjmy. Buď prácou alebo prenájmom. Vďaka tomuto plánu zistite, na čo míňate veľa alebo zbytočne na to idú vaše výdavky, aj keď možno nemusia.